TANIŞMA

 Yuvakimyon Rum Kız Lisesi’nde gerçekleşecek olan “Galeri Muaf Tanışma Sergisi” isimli ilk sergisinde “tanışma” kavramına alternatif bir bakış getiriyor. Küratörlüğünü Deniz Dalkılıç ve Oğulcan Yıldırım’ın yaptığı sergide her sanatçıya ait özel bir alan yer alacak. Bu alanlar sanatçıların ilk kişisel sergilerinde de aynı biçimde sergilenecek. Bu sayede, sergiler birbirlerini refere ederek hem sanatçıları sanatseverlerle buluşturacak hem de daha önce kişisel sergi deneyimi yaşamamış genç sanatçılara “Beyaz Bir Küp” dışında bir alan sunulmuş olacak.

 

BEN HEP EVDEYİM

Özellikle genç sanatçıları bünyesinde barındıran Galeri Muaf; sanat tarihi öğelerini kendilerine özgü bir tarzla buluşturan sanatçılarıyla, Beyoğlu Merkez Rum Kız Lisesinde gerçekleşecek olan Ben Hep Evdeyim” isimli ikinci sergisinde ev” kavramına alternatif bir bakış getiriyor. Küratörlüğünü Deniz Dalkılıç ve Oğulcan Yıldırımın yaptığı sergide bu kez “ev ve “evde olma hali üzerinden bir tema gerçekleştirecek. Özellikle İstanbul Bienalinde karşımıza çıkan bu sorgulama genellikle evi, kamusalalanla özel alanın ayrımına     işaret eden niteliklerle birlikte kurgulamıştı. 

Galeri Muaf ekibi ev kavramını mikro bir düzen üzerinden; çevreye  ait  olma-olamama  haliyle  beraber  coğrafyanın topluma etkisini tartışmaya açacak. Farklı disiplinlerde eserler üreten Muafın temsil ettiği sanatçılar, bu bakış̧ ısıyla ev kavramına odaklanacak ve “ev” her sanatçıda farklı kodlar üzerinden okunacak.