Fotoğraf: Tekeli – Sisa Mimarlık

Galeri Muaf; öncesinde akademik bir altyapıyı barındıran, Şubat 2018’de resmiyete kavuşmuş, İstanbul merkezli bir ”proje çağdaş sanat galerisi”dir. “Türkiye’nin ilk proje çağdaş sanat galerisi” olan Galeri Muaf içerik açısından, temsil ettiği sanatçılarıyla alternatif bir mekan ile ortaya çıkarak karma ve solo sergiler gerçekleştirmektedir.

Genç sanatçılar için mentörlük hizmeti sunan Muaf, bu bağlamda sanatçıları kariyerleri boyunca sanat piyasasında temsil ederek envanter çalışması yapmaktadır. Dahası Muaf; bünyesinde barındırdığı sanatçılara, sanat tarihinde kendine geniş yer bulan yapıları seçerek yeni sergi mekanları sunar ve küratöryel bir destek sağlar. Böylelikle Muaf; yalnızca koleksiyonerler için değil ilk kez koleksiyon oluşturmayı hedefleyen kurum veya şahıslar, bağımsız sanatseverler için de  öncülük ederek yeni bir sanat alanı oluşturmaktadır.  Bu sebeple; bilindik galeri mekanlarının aksine proje bazında periyodik bir biçimde ilerler ve sergilerini gerçekleştirdiği alanları süreli biçimde tarihsel dokusuyla beraber kurgular. Hem sanatseverlerle hem de koleksiyonerlere şehirde görülmemiş bir deneyim sunar. Muaf; şehrin kimliğini oluşturan, dokusu olan mekanların tekrar canlandırılmasını ve yaşatılmasını sağlamak için aktif bir biçimde rol almaktadır. Bunun neticesinde çağdaş sanat sergilerini beyaz bir küpün içinden çıkarır.

Galeri Muaf, Türkiye ve uluslararası çağdaş sanat piyasasında yerli ve yabancı sanatçılar ile çalışarak, güncel, yeni ve dinamik koleksiyonların oluşmasına katkı sağlamak, genç sanatçıları temsil etmek, desteklemek ve koleksiyonerleri için birer danışmanlık hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Kişisel ve kurumsal koleksiyonlar için bütçe planlama, estetik beğeniler, seçki için üslup birliği, güncel sanat piyasası gibi kriterler göz önünde bulundurularak küratörler ve akademik eğitimli sanat tarihçiler eşliğinde seçkin, nitelikli birer koleksiyon oluşturmak için çalışır.

EKİP

Kurucu ve Direktör:

Deniz Dalkılıç

Kurucu ve Direktör:

Oğulcan Yıldırım