Galeri Muaf; öncesinde akademik bir altyapıyı barındıran, Şubat 2018’de resmiyete kavuşmuş, İstanbul merkezli bir ”proje çağdaş sanat galerisi”dir. Türkiye’nin ilk ”proje çağdaş sanat galerisi” olan Galeri Muaf içerik açısından, temsil ettiği sanatçılarıyla alternatif bir mekan ile ortaya çıkarak karma ve solo sergiler gerçekleştirmektedir.

Genç sanatçılar için mentörlük hizmeti sunan Muaf, bu bağlamda sanatçıları, kariyerleri boyunca sanat piyasasında temsil ederek envanter çalışması yapmaktadır. Dahası Muaf; bünyesinde barındırdığı sanatçılara alternatif sergi mekanları sunarak küratöryel bir destek sağlar. Böylelikle Muaf; yalnızca koleksiyonerler için değil ilk kez koleksiyon oluşturmayı hedefleyen kurum veya şahıslar, bağımsız sanatseverler için de alternatif bir sanat alanı oluşturmaktadır.

Muaf, Türkiye ve Uluslararası Çağdaş Sanat Piyasasında yerli ve yabancı sanatçılar ile çalışarak, güncel, yeni ve dinamik koleksiyonların oluşmasına katkı sağlamak, genç sanatçıları temsil etmek, desteklemek ve koleksiyonerleri için birer danışmanlık hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Kişisel ve kurumsal koleksiyonlar için bütçe planlama, estetik beğeniler, seçki için üslup birliği, güncel sanat piyasası gibi kriterler göz önünde bulundurularak küratörler ve akademik eğitimli sanat tarihçiler eşliğinde seçkin, nitelikli birer koleksiyon oluşturmak için çalışır.

Galeri Muaf; koleksiyonerler için gerek yerli sanat piyasasındaki müzayedeleri gerekse uluslararası müzayedeleri takip ederek envanter kaydı tutar. Ayrıca, koleksiyonerimizin talebine ve bütçelerine göre satın alımlar gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilen satın alımlar, koleksiyonerimiz için bir yatırım aracına dönüştürülerek; sanat, alternatif bir kazanca dönüştürülmüş olur.

 

EKİP

Kurucu ve Direktör:

Deniz Dalkılıç

Koordinatör ve Sanat Danışmanı:

Oğulcan Yıldırım